Falcons Logo
The Maltose Falcons are:
1989, 1994, 1996, 1999, 2004, 2007
CALIFORNIA HOMEBREW CLUB OF THE YEAR!

(Presented by Anchor Brewing)
2009 Mayfaire Results!
Join The Falcons Today!
Search Site


Join the
Falcons' Yahoo Group

Our Group Page

Brewing and Tasting Monthly
HWBC
22836 Ventura Blvd.
Woodland Hills, CA


Like What You See? Ready To Brew Your Own Beer?
Join The Falcons Today!

Stop by the next Club Meeting or Shop Brew to taste some great beer. New Beer Testers Always Welcome!
Home » Compete » Older Competitions » 2004 Mayfaire

2004 Mayfaire Regional Homebrew Competition
(AHA and BJCP Sanctioned)
Sponsored by The Maltose Falcons Homebrewing Society

Thanks to everyone who joined us in making this year's competition one our smoothest yet. We had over 315 entries and to those who placed, congratulations. We hope to see everyone next year for the 2005 Mayfaire!
-- Steve Cook, Competition Organizer
-- Martin Carman, Judging Director
-- Pam Aitchison, Chief Stewards
Best of Show
(Winner of the Hashiell Dammet Bird)
Bruce Brode - Date Melomel
Best of Show - 1st Runner Up
Bud Tourville - American Strong Ale
Best of Show - 2nd Runner Up
Bud Tourville - Doppelbock



Class 1 American Pale and Dark Lager  
 
1st - Tom Wolf 1.2 American Pre-Prohibition Lager
 
2nd - Bud Tourville 1.2 American Pre-Prohibition Lager
 
3rd - John Aitchison, John Rasmussen 1.2 American Pre-Prohibition Lager

Class 2 European Pale Lager  
 
1st - Bud Tourville 2.1 Munich Helles
 
2nd - John Aitchison, John Rasmussen 2.1 Munich Helles
 
3rd - Jim Hilbing 2.1 Munich Helles

Class 3 American Wheat Ale and American Cream Ale  
 
1st - Mike Riddle 3.3 American Cream Ale
 
2nd - Greg Beron 3.3 Amercian Cream Ale
 
3rd - Mike Riddle 3.1 Amercian Wheat Ale

Class 4 English Bitter Ale and Pale Ale  
 
1st - Bud Tourville 4.4 English Pale Ale
 
2nd - Bud Tourville 4.3 Special or Best Bitter
 
3rd - Mike Riddle 4.3 Strong Bitter and ESB

Class 5 American Pale Ale  
 
1st - Bud Tourville 5.1 American-Style Pale Ale
 
2nd - Craig Shapland 5.1 American-Style Pale Ale
 
3rd - Mike Riddle 5.1 American-Style Pale Ale

Class 6 Scottish Ales  
 
1st - Ron Cooper 6.4 Wee Heavy
 
2nd - Bud Tourville 6.1 Scottish Light
 
3rd - Gregg Van Citters 6.4 Wee Heavy

Class 7 India Pale Ale  
 
1st - George Cataulin 7.2 American-Style India Pale Ale
 
2nd - Greg Beron 7.2 American-Style India Pale Ale
 
3rd - Tom Reirson 7.2 American-Style India Pale Ale

Class 8 European Ale  
 
1st - Carl Townsend 8.1 Kolsch-Style Ale
 
2nd - Robert Garton 8.2 Altbier
 
3rd - Craig Corley 8.3 Biere de Garde (French Country Ale)

Class 9 Amber and Dark Lager  
 
1st - Bud Tourville 9.4 Munich Dunkel
 
2nd - John Aitchison, John Rasmussen 9.2 Marzen/Oktoberfest
 
3rd - Craig Baker 9.2 Marzen/Oktoberfest

Class 10 American West Coast Beers  
 
1st - Robert Garton 10.3 Amercian Red/Amber Ale
 
2nd - Ian Crockett 10.2 California Common Beer
 
3rd - Matt Udall 10.1 West Coast Extra Pale Ale

Class 11 Brown Ale  
 
1st - Bud Tourville 11.2 Southern English Brown Ale
 
2nd - Matt Udall 11.1 Mild Ale
 
3rd - Jason Thompson 11.4 American Brown Ale

Class 12 Strong Ale and Old Ale  
 
1st - Bud Tourville 12.3 American Strong Ale
 
2nd - Bud Tourville 12.1 Old Ale
 
3rd - Bud Tourville 12.2 English-Style Strong Ale

Class 13 Double IPA and Barleywine  
 
1st - Rick Burnside, George Mahoney 13.3 American Style Barleywine
 
2nd - Kent Fletcher, Drew Beechum, MB Raines, Jim Kopitzke, Jim Moorman 13.1 Double ("Imperial") India Pale Ale
 
3rd - Bud Tourville 13.3 American-Style Barleywine

Class 14 Northern European Strong Beers  
 
1st - Jim Moorman, John Aitchison, Drew Beechum, Matt Udall, June Jordan 14.1 Adambier
 
2nd - Mike Riddle 14.3 Imperial Stout
 
3rd - John Aitchison, John Rasmussen 14.2 Baltic Porter

Class 15 Bock  
 
1st - Bud Tourville 15.4 Doppelbock
 
2nd - Bud Tourville 15.2 Traditional Bock
 
3rd - Greg Beron 15.1 Maibock/Hellesbock

Class 16 Porter  
 
1st - Mike Riddle 16.2 American-Style Porter
 
2nd - Mike Riddle 16.1 English-Style Porter
 
3rd - Matt Udall 16.2 American-Style Porter

Class 17 Irish Draught Stout and English Cream/Milk Stout  
 
1st - Bud Tourville 17.1 Irish (Dry) Draught Stout
 
2nd - Gregg Van Citters 17.2 English (Sweet) Cream or Milk Stout
 
3rd - Mike Riddle 17.1 Irish (Dry) Draught Stout

Class 18 Extra, Export, Foreign-Style, and American Stout  
 
1st - Bud Tourville 18.1 Extra (Dry Irish) Stout
 
2nd - Mike Riddle 18.1 Extra (Dry Irish) Stout
 
3rd - Bud Tourville 18.2 Export and Oatmeal Stout

Class 19 German Wheat Beer  
 
1st - Mike Riddle 19.1 Bavarian Krystal Weizen
 
2nd - George Mahoney 19.2 Bavarian Hefeweizen
 
3rd - John Aitchison 19.4 Berliner Weisse

Class 20 Belgian-Style Abbey Ale  
 
1st - Not Awarded  
 
2nd - Brian Vessa, Bruce Brode, Les Jones 20.2 Abbey Tripel (Triple) Ale
 
3rd - Derek Stepanski 20.2 Abbey Tripel (Triple) Ale

Class 21 Belgian-Style Strong Ale  
 
1st - Bud Tourville 21.2 Belgian-Style Strong Dark Ale
 
2nd - Derek Stepanski 21.2 Belgian-Style Strong Dark Ale
 
2nd - Mike Riddle 21.1 Belgian-Style Strong Golden Ale
 
3rd - Bud Tourville 21.1 Belgian-Style Strong Golden Ale

Class 22 Belgian-Style Specialty Ale  
 
1st - George Mahoney 22.3 Saison
 
2nd - Bug Tourville 22.4 Belgian-Style Specialty Ale, Other
 
3rd - Ken Rhude 22.2 Belgian-Style Pale Ale

Class 23 Belgian-Style Sour Ale  
 
1st - John Aitchison, John Rasmussen 23.4 Oud Bruin
 
2nd - Matt Udall 23.2 Fruit-Flavored Lambic-Style Ale and Faro
 
3rd - Tom Wolf 23.4 Oud Bruin

Class 24 Specialty Beer - Fruit/Vegetable and Herb/Spiced  
 
1st - Ken Rhude 24.1 Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer (Tart cherries)
 
2nd - Mike Riddle 24.1 Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer (Raspberry Dry Stout)
 
3rd - Bud Tourville 24.1 Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer (Raspberry Extra Pale Ale)

Class 25 Specialty Beer - Smoked, Experimental, Historical, and Other  
 
1st - John Aitchison, John Rasmussen 25.4 Smoke Beers, Other (JACK DANIELS OAK CHIPS)
 
2nd - Bud Tourville 25.2 Specialy Beer, Other (Bourbon-oak Aged English Barleywine)
 
3rd - John Aitchison, John Rasmussen 25.3 Bavarian Rauch

Class 26 Mead  
 
1st - Bruce Brode 26.5 Melomel (Dates)
 
2nd - Bruce Brode 26.4 Pyment (Nebbiolo and Sangiovese)
 
3rd - Tom and Lois Hamilton 26.5 Melomel (Oranges)

Class 27 Cider  
 
1st - Jim Hibling 27.2 New England Cider
 
2nd - Bud Tourville 27.3 Specialty Cider and Perry (Strawberries)
 
3rd - George Mahoney 27.3 Specialty Cider and Perry (Raspberry)


Want to make your own beer at home? Get started on the right foot. Check out the Falcon's sponsoring shop, The Home Beer, Wine, Cheesemaking Shop. John Daume, proprietor, has been serving the home brewing and winemaking needs of Angelenos since 1972, over 30 years! (Falcon Members receive a 10% discount on supplies)
Looking for older Falcons' information?, The Westval Maltose Falcons Webpage (Locally cached) (The Original Falcon's Roost, prior to 1999)
Looking for a home wine making club in the Los Angeles area? Check out our sister club, The Cellarmasters, over 30 and still stomping grapes.