Falcons Logo
The Maltose Falcons are:
1989, 1994, 1996, 1999, 2004, 2007
CALIFORNIA HOMEBREW CLUB OF THE YEAR!

(Presented by Anchor Brewing)
2009 Mayfaire Results!
Join The Falcons Today!
Search Site


Join the
Falcons' Yahoo Group

Our Group Page

Brewing and Tasting Monthly
HWBC
22836 Ventura Blvd.
Woodland Hills, CA


Like What You See? Ready To Brew Your Own Beer?
Join The Falcons Today!

Stop by the next Club Meeting or Shop Brew to taste some great beer. New Beer Testers Always Welcome!
Home » Compete » Older Competitions » 2003 LACF

2003 Los Angeles County Fair Homebrew Competition
(AHA and BJCP Sanctioned)
Sponsored by The Maltose Falcons Homebrewing Society

Best of Show
Bruce Brode and Brian Vessa - Dortmunder/Export
Best of Show - 1st Runner Up
Matthew Udall - Sweet Sparkling Cranberry Apple Mead
Best of Show - 2nd Runner Up
Carl Townsend - Weizenbock



Class 1 American Pale and Dark Lager  
 
1st - Les Jones and Bruce Brode 1.1 American Pale Lager
 
2nd - Kevin Koenig 1.4 American Dark Lager
 
3rd - Chris Fairchild 1.1 American Pale Lager

Class 2 European Pale Lager  
 
1st - Bruce Brode and Brian Vessa 2.4 Dortmunder/Export
 
2nd - Kevin Koenig 2.1 Munich Helles
 
3rd - Carl Townsend 2.1 Munich Helles

Class 3 American Wheat Ale and American Cream Ale  
 
1st - Gregg Van Citters 3.1 American Wheat Ale
 
2nd - Michael DiMeo 3.2 American Honey Wheat Ale
 
3rd - (None Awarded)

Class 4 English Bitter Ale and Pale Ale  
 
1st - Sal Sciortino 4.1 English Ordinary Bitter
 
2nd - Michael Steinberg 4.2 Special or Best Bitter
 
3rd - (None Awarded)

Class 5 American Pale Ale and California Common Beer  
 
1st - Michael DiMeo 5.1 American-Style Pale Ale
 
2nd - Bob Kaisaki 5.2 California Common Beer
 
3rd - Matthew Udall 5.1 American-Style Pale Ale

Class 6 Scottish Ales  
 
1st - Tim Bardet 6.3 Scottish Export Ale
 
2nd - (None Awarded)
 
3rd - (None Awarded)

Class 7 India Pale Ale  
 
1st - Jason Cerswell 7.1 English-Style India Pale Ale
 
2nd - Bob Kaisaki 7.2 American-Style India Pale Ale
 
3rd - (None Awarded)

Class 8 European Ale  
 
1st - Robert Garton 8.1 Kolsch-Style Ale
 
2nd - Kevin Koenig 8.2 Altbier
 
3rd - David Piasecki 8.1 Kolsch-Style Ale

Class 9 Amber and Dark Lager  
 
1st - Craig Corley 9.1 Vienna Lager
 
2nd - (None Awarded)
 
3rd - (None Awarded)

Class 10 American Red and Amber Ale  
 
1st - Bob Kaisaki American Red and Amber Ale
 
2nd - Bruce Brode, Les Jones, Brian Vessa American Red and Amber Ale
 
3rd - Craig Corley American Red and Amber Ale

Class 11 Brown Ale  
 
1st - Kevin Koenig 11.3 Northern English Brown Ale
 
2nd - (None Awarded)
 
3rd - (None Awarded)

Class 12 Strong Ale, Barleywine, and Imperial Stout  
 
1st - Matthew Udall 12.6 Imperial Stout
 
2nd - Brian Vessa and Bruce Brode 12.5 American-Style Barleywine
 
3rd - Ken Yowell and Matt Ibara 12.5 American-Style Barleywine

Class 13 Bock  
 
1st - Bruce Brode and Brian Vessa 13.3 American-Style Bock
 
2nd - Tim Bardet and Greg Beron 13.4 Doppelbock
 
3rd - (None Awarded)

Class 14 Porter  
 
1st - Michael DiMeo 14.2 American-Style Porter
 
2nd - Chris Godfrey 14.1 English-Style Porter
 
3rd - (None Awarded)

Class 15 Irish Draught Stout and English Cream/Milk Stout  
 
1st - (None Awarded)
 
2nd - (None Awarded)
 
3rd - (None Awarded)

Class 16 Extra, Export, Foreign-Style, and American Stout  
 
1st - Michael DiMeo 16.4 American-Style Stout
 
2nd - Ken Yowell and Matt Ibara 16.4 American-Style Stout
 
3rd - (None Awarded)

Class 17 German Wheat Beer  
 
1st - Carl Townsend 17.5 Weizenbock
 
2nd - Robert Garton 17.2 Bavarian Hefeweizen
 
3rd - John Aitchison 17.4 Berliner Weisse

Class 18 Belgian-Style Strong Ale  
 
1st - Craig Shapland 18.4 Abbey Ale, Other
 
2nd - Steve Casselman 18.5 Strong Dark Ale
 
3rd - Craig Corley 18.1 Strong Golden Ale

Class 19 Belgian-Style Specialty Ale  
 
1st - Tim Bardet 19.3 Saison
 
2nd - Craig Corley 19.1 Witbier
 
3rd - Craig Corley 19.2 Belgian-Style Pale Ale

Class 20 Specialty Beer - Fruit/Vegetable and Herb/Spiced  
 
1st - John Aitchison 20.1 Fruit- or Vegetable-Flavored (Lemon Lager)
 
2nd - Gregg Van Citters 20.2 Herb- or Spice-Flavored (Lavender Saison)
 
3rd - James Brownlow 20.1 Fruit- or Vegetable-Flavored (Raspberry)

Class 21 Specialty Beer - Smoked, Experimental, Historical, and Other  
 
1st - Gregg Van Citters 21.2 Other (Chocolate Porter)
 
2nd - (None awarded)
 
3rd - Craig Corley 21.1 Historical Beer

Class 22 Mead  
 
1st - Matthew Udall 22.2 Melomel (Sweet Sparkling Cranberry/Apple)
 
2nd - Brian Ignatin 22.2 Melomel (Raspberry Pyment)
 
3rd - (None Awarded)

Class 23 Cider  
 
1st - (None Awarded)
 
2nd - (None Awarded)
 
3rd - (None Awarded)


Want to make your own beer at home? Get started on the right foot. Check out the Falcon's sponsoring shop, The Home Beer, Wine, Cheesemaking Shop. John Daume, proprietor, has been serving the home brewing and winemaking needs of Angelenos since 1972, over 30 years! (Falcon Members receive a 10% discount on supplies)
Looking for older Falcons' information?, The Westval Maltose Falcons Webpage (Locally cached) (The Original Falcon's Roost, prior to 1999)
Looking for a home wine making club in the Los Angeles area? Check out our sister club, The Cellarmasters, over 30 and still stomping grapes.