Falcons Logo
The Maltose Falcons are:
1989, 1994, 1996, 1999, 2004, 2007
CALIFORNIA HOMEBREW CLUB OF THE YEAR!

(Presented by Anchor Brewing)
2009 Mayfaire Results!
Join The Falcons Today!
Search Site


Join the
Falcons' Yahoo Group

Our Group Page

Brewing and Tasting Monthly
HWBC
22836 Ventura Blvd.
Woodland Hills, CA


Like What You See? Ready To Brew Your Own Beer?
Join The Falcons Today!

Stop by the next Club Meeting or Shop Brew to taste some great beer. New Beer Testers Always Welcome!
Home » Compete » Older Competitions » 2002 LACF
`

2002 LACF Homebrew Competition
(AHA and BJCP Sanctioned)
Sponsored by The Maltose Falcons Homebrewing Society

Thanks to all of our participants in the the 2002 LACF Homebrew Competition. Congratulations to our winners!


Best of Show
Tim Bardet - Scottish Export Ale
Best of Show - 1st Runner Up
Sam Malaby, Jason Cerswell - English-Style IPA
Best of Show - 2nd Runner Up
Tim Bardet - Saison



Class 1 American Pale and Dark Lager  
 
1st Kevin Baranowski 1.1 American Pale Lager
 
2nd Pasquale Nardone 1.2 American Pre-Prohibition Lager
 
3rd Kevin Koenig 1.1 American Pale Lager

Class 2 European Pale Lager  
 
1st Craig Corley 2.2 Bohemian Pilsner
 
2nd John Aitchison & John Rasmussen 2.1 Munich Helles
 
3rd Matt Udall 2.3 North German Pils

Class 3 American Cream Ale and American Wheat Ale  
 
1st John Aitchison & John Rasmussen 3.1 Amercian Wheat Ale
 
2nd Kent Fletcher 3.1 Amercian Wheat Ale
 
3rd Michael DiMEo 3.2 Amercian Honey Wheat Ale

Class 4 English Bitter Ale and Pale Ale  
 
1st Bruce Brode, Brian Vessa 4.1 English Ordinary & Best Bitter
 
2nd David Piasecki 4.1 English Ordinary & Best Bitter
 
3rd Sean O'Sullivan 4.2 English Strong Bitter/Extra Special Bitter

Class 5 Pale Ale and California Common  
 
1st Dan Yowell 5.1 American-Style Pale Ale
 
2nd Drew Butler 5.1 American-Style Pale Ale
 
3rd Curtis Dale 5.2 California Common Beer
 
Honorable Mention Jeff Brown 5.1 American-Style Pale Ale

Class 6 Scottish Ale  
 
1st Tim Bardet 6.2 Scottish Export Ale
 
2nd Craig Shapland 6.3 Wee Heavy (Strong Scotch Ale)
 
3rd Kevin Koenig 6.1 Scottish Heavy

Class 7 India Pale Ale  
 
1st Sam Malaby & Jason Cerswell 7.1 English-Style India Pale Ale
 
2nd Greg Beron 7.2 American-Style India Pale Ale
 
3rd Bruce Brode & Brian Vessa 7.1 English-Style India Pale Ale

Class 8 European Ale  
 
1st David Piasecki 8.1 Kolsch-Style Ale
 
2nd Bruce Brode & Brian Vessa 8.2 Altbier
 
3rd Bruce Brode & Brian Vessa 8.1 Kolsch-Style Ale

Class 9 Amber and Dark Lager  
 
1st Kevin Koenig 9.1 Vienna Lager
 
2nd Steve Hinkle 9.4 Munich Dunkel
 
3rd Craig Corley 9.1 Vienna Lager

Class 10 American Red/Amber Ale  
 
1st None Awarded
 
2nd Jose Custodio 10.1 Amercian Red/Amber Ale
 
3rd David Piasecki 10.1 Amercian Red/Amber Ale
 
Honorable Mention Jeff Brown 10.1 Amercian Red/Amber Ale

Class 11 Brown Ale  
 
1st Greg Beron 11.3 Northern English Brown Ale
 
2nd Tim Bardet 11.4 American Brown Ale
 
3rd Bruce Brode, Brian Vessa, Les Jones 11.4 American Brown Ale
 
Honorable Mention James Reynolds 11.2 Southern English Brown Ale

Class 12 Strong Ale, Barleywine, and Imperial Stout  
 
1st Bruce Brode & Brian Vessa 12.1 Strong Ale
 
2nd Kevin Koenig 12.4 American-Style Barleywine
 
3rd None Awarded

Class 13 Bock Beer  
 
1st Tim Bardet 13.2 Traditional Bock
 
2nd Steve Hinkle 13.4 Doppelbock and Eisbock
 
3rd Steve Hinkle 13.1 Maibock and Helles (Pale) Bock

Class 14 Porter  
 
1st None Awarded
 
2nd Steve Hinkle 14.2 American-Style Porter
 
3rd Todd Etzel 14.2 American Style Porter
 
Honorable Mention Jose Custodio 14.1 English-Style Porter

Class 15 Draught Irish Stout and English Cream/Milk Stout  
 
1st Richard Beebe 15.2 English Milk/Cream Stout
 
2nd Tim Bardet 15.1 Dry (Irish) Draught Stout
 
3rd Chris Godfrey 15.1 Dry (Irish) Draught Stout

Class 16 Extra, Export, Foreign-Style, and American Stout  
 
1st Matthew Udall 16.2 Export and Oatmeal Stout
 
2nd Carl Townsend 16.2 Export and Oatmeal Stout
 
3rd Kent Fletcher 16.3 Foreign-Style Stout

Class 17 German Wheat Beer  
 
1st Michael DiMeo 17.5 Weizenbock
 
2nd Bob Kaisaki 17.2 Bavarian Hefeweizen
 
3rd John Larsen 17.5 Weizenbock
 
Honorable Mention Carl Townsend 17.2 Bavarian Hefeweizen

Class 18 Belgian-Style Strong Ale  
 
1st Bruce Brode & Brian Vessa 18.4 Abbey Ale, Other
 
2nd Craig Corley 18.2 Abbey Dubbel (Double) Ale
 
3rd Craig Corley 18.4 Abbey Ale, Other
 
Honorable Mention Carl Townsend 18.2 Abbey Dubbel (Double) Ale

Class 19 Belgian-Style Specialty Ale  
 
1st Tim Bardet 19.3 Saison (Spring/Summer and Fall/Winter)
 
2nd Kevin D. Baranowski 19.1 Witbier
 
3rd Craig Corley 19.3 Saison (Spring/Summer and Fall/Winter)
 
Honorable Mention Richard A. Simmons 19.8 Flanders Red & Brown (Oud Bruin) Ale

Class 20 Specialty Beer - Fruit/Vegetable and Herb/Spiced  
 
1st Dan Yowell 20.2 Herb- or Spice-Flavored
 
2nd Baird Reimer 20.1 Fruit- or Vegetable-Flavored
 
3rd None Awarded

Class 21 Specialty Beer - Smoked, Experimental, Historical, and Other  
 
1st Bill Krouss 21.1 Rauch (Smoke-Falvored)
 
2nd None Awarded
 
3rd None Awarded

Class 22 Mead and Sake  
 
1st Richard A. Simmons 22.5 Mead, Other
 
2nd Bruce Brode 22.2 Melomel
 
3rd Bruce Brode 22.2 Melomel
 
Honorable Mention Todd Etzel 22.1 Traditional Mead

Class 23 Cider  
 
1st Fred Drewe 23.1 Standard Cider & Perry
 
2nd Kevin S. Barry 23.1 Standard Cider and Perry
 
3rd None Awarded


Want to make your own beer at home? Get started on the right foot. Check out the Falcon's sponsoring shop, The Home Beer, Wine, Cheesemaking Shop. John Daume, proprietor, has been serving the home brewing and winemaking needs of Angelenos since 1972, over 30 years! (Falcon Members receive a 10% discount on supplies)
Looking for older Falcons' information?, The Westval Maltose Falcons Webpage (Locally cached) (The Original Falcon's Roost, prior to 1999)
Looking for a home wine making club in the Los Angeles area? Check out our sister club, The Cellarmasters, over 30 and still stomping grapes.