Falcons Logo
The Maltose Falcons are:
1989, 1994, 1996, 1999, 2004, 2007
CALIFORNIA HOMEBREW CLUB OF THE YEAR!

(Presented by Anchor Brewing)
2009 Mayfaire Results!
Join The Falcons Today!
Search Site


Join the
Falcons' Yahoo Group

Our Group Page

Brewing and Tasting Monthly
HWBC
22836 Ventura Blvd.
Woodland Hills, CA


Like What You See? Ready To Brew Your Own Beer?
Join The Falcons Today!

Stop by the next Club Meeting or Shop Brew to taste some great beer. New Beer Testers Always Welcome!
Home » Compete » Older Competitions » 2001 Mayfaire

2001 Mayfaire Regional Homebrew Competition
(AHA and BJCP Sanctioned)
Sponsored by The Maltose Falcons Homebrewing Society


Best of Show
(Winners of the Hashiell Dammet Bird)
Mike Riddle, Jonathan Deeds
Tripel Trouble



Class 1 American Pale and Dark Lager  
 
1st Chris Bushman 1C American Red Lager
 
2nd Richard Schmittdiel 1B American Pre-Prohibition Lager
 
3rd David Sapsis 1B American Pre-Prohibition Lager

Class 2 European Pale Lager  
 
1st George Fix 2A Munich Helles
 
2nd John Alberini 2D Dortmunder/Export
 
3rd John Aitchison, John Rasmussen 2B Bohemian Pilsener

Class 3 American Cream Ale and American Wheat Ale  
 
1st George Fix 3C American Cream Ale
 
2nd Jim Kopitzke 3C American Cream Ale
 
3rd Mark Poliner 3B American Honey Wheat Ale

Class 4 English, Scottish, and Irish Bitter Ale  
 
1st Gene Raltz 4B English Strong Bitter/ESB
 
2nd Jim Hilbing 4C English Style Pale Ale
 
3rd Not Awarded

Class 5 Pale Ale and California Common  
 
1st Eric Helm 5A American Style Pale Ale
 
2nd Mike Riddle, Jonathan Deeds 5A American Style Pale Ale
 
3rd Michael Babcock 5B California Common

Class 6 Scottish Ale  
 
1st Bruce Brode, Brian Vessa 6D Wee Heavy (Strong Scotch Ale)
 
2nd Tim Bardet 6C Scottish Export
 
3rd Carl Townsend 6C Scottish Export

Class 7 India Pale Ale  
 
1st Matthew Udall 7B American Style IPA
 
2nd Dave McMullen 7B American Style IPA
 
3rd Bruce Brode, Brian Vessa, Les Jones 7B American Style IPA

Class 8 European Ale  
 
1st Craig Corley 8A Kolsch Style Ale
 
2nd Mike Riddle, Jonathan Deeds 8A Kolsch Style Ale
 
3rd Greg Beron 8B Altbier

Class 9 Amber and Dark Lager  
 
1st Not Awarded
 
2nd Mike Riddle, Jonathan Deeds 9B Marzen/Oktoberfest
 
3rd Mike Riddle, Dan Hagewieshe 9E Schwarzbier

Class 10 American Red/Amber Ale  
 
1st Christopher Campbell 10A American Red/Amber Ale
 
2nd Bud Tourville 10A Amercian Red/Amber Ale
 
3rd Peter Zien 10A Amercian Red/Amber Ale

Class 11 Brown Ale  
 
1st John Oszajca 11B Southern English Brown Ale
 
2nd Tom Empey 11B Southern English Brown Ale
 
3rd Chris Bushman 11D American Brown Ale

Class 12 Strong Ale, Barleywine, and Imperial Stout  
 
1st Rick Reineman 12C English Style Barleywine
 
2nd Eric Helm 12B Old Ale
 
3rd Peter Zien 12A Strong Ale

Class 13 Bock Beer  
 
1st Jim Hilbing 13B Traditional Bock
 
2nd Jim Hilbing 13D Doppelbock and Eisbock
 
3rd Chris Bushman 13B Traditional Bock

Class 14 Porter  
 
1st Matthew Udall 14B American Style Porter
 
2nd Ken Rhude 14A English Style Porter
 
3rd Mike Riddle, Jonathan Deeds 14B American Style Porter

Class 15 Draught Irish Stout and English Cream/Milk Stout  
 
1st Rick Burnside 15B English (Sweet) Cream or Milk Stout
 
2nd Mike Riddle, Jonathan Deeds 15A Dry (Irish) Draught Stout
 
3rd Not Awarded

Class 16 Extra, Export, Foreign-Style, and American Stout  
 
1st Not Awarded
 
2nd Not Awarded
 
3rd Bruce Brode, Brian Vessa 16A Extra (Dry Irish) Stout

Class 17 German Wheat Beer  
 
1st William Tarchala 17D Berliner Weisse
 
2nd Bruce Brode 17B Bavarian Hefewiezen
 
3rd Anthony Becamps 17E Weizenbock

Class 18 Belgian-Style Strong Ale  
 
1st Mike Riddle, Jonathan Deeds 18C Abbey Tripel (Triple) Ale
 
2nd Mark Lazzaretto 18D Abbey Ale, Other
 
3rd Tom Wolf 18B Abbey Dubbel (Double) Ale

Class 19 Belgian-Style Specialty Ale  
 
1st Tom Wolf 19F Fruit-Flavored Lambic Style Ale and Faro
 
2nd David Sapsis 19F Fruit-Flavored Lambic Style Ale and Faro
 
3rd Craig Corley 19A Belgian Witbier

Class 20 Specialty Beer  
 
1st Jamil Zainasheff 20D Specialty Beer, Other
 
2nd Carl Townsend 20B Herb and/or Spice-flavored Beer
 
3rd Craig Wickham 20A Fruit and/or Vegetable-flavored Beer

Class 21 Mead and Sake  
 
1st Bruce Brode 21A Traditional Mead
 
2nd Bruce Brode 21B Melomel
 
3rd Jim Hilbing 21A Traditional Mead

Class 22 Cider  
 
1st John Oszajca 22A Cider and Perry
 
2nd Brian Vessa, Diana Utech 22A Cider and Perry
 
3rd Mark Lazzaretto 22B New England Style Cider


Want to make your own beer at home? Get started on the right foot. Check out the Falcon's sponsoring shop, The Home Beer, Wine, Cheesemaking Shop. John Daume, proprietor, has been serving the home brewing and winemaking needs of Angelenos since 1972, over 30 years! (Falcon Members receive a 10% discount on supplies)
Looking for older Falcons' information?, The Westval Maltose Falcons Webpage (Locally cached) (The Original Falcon's Roost, prior to 1999)
Looking for a home wine making club in the Los Angeles area? Check out our sister club, The Cellarmasters, over 30 and still stomping grapes.